Ostatnio odkryłam, jak niesamowitą historię ma tak zwyczajna rzecz jak pończochy. Oto i ona.

Ostatnio odkryłam, jak niesamowitą historię ma tak zwyczajna rzecz jak pończochy. Oto i ona.

Dla mnie osobiście, zaskakującym odkryciem jest to, że przed I Wojną Światową nasze prababcie miały słabość do niesamowicie kolorowych i wzorzystych pończoch.

1912 1880-1910

Wojna niestety stłumiła fantazję elegantek, do czasu szalonych lat 20-tych. Oprócz emancypacji kobiet, nowych trendów w modzie i rozwoju fotografii, lata te przyniosły ponowne uwielbienie dla pończoch niebanalnych. Tym bardziej, że odkryto sztuczny jedwab, i pończochy stały się dobrem ogólnie dostępnym, choć nadal nienajtańszym. Charakterystyczny gruby szew z tyłu pończoch "zdradzał" syntetyczne pochodzenie jedwabiu. Z czasem pończochy syntetyczne stawały się coraz lepsze jakościowo i nie bez znaczenia był fakt powstania pasa do pończoch!

Kobieta nogi z metalu Podwiązki  1920 pończochy

Podczas II Wojny Światowej nasze babki porzuciły eleganckie pończochy na rzecz grubych, chroniących od zimna wyrobów.

Natomiast po wojnie, nylon stał się produktem poszukiwanym przez niemal wszystkich ale dostępnym jedynie na czarnym rynku, i jak nie trudno zgadnąć, za odpowiednią cenę.  Jako, że "potrzeba matką wynalazków", powstały salony kosmetyczne specjalizujące się w bardzo nietypowym "makijażu" - w malowaniu szwów na nogach. Codziennie rano, przed pracą, spora część kobiet korzystała z usług takich saloników.

Pończochy wojenne  Paul aigneeKobieta garderoba, ca.  1950

Dopiero w latach 50-tych wyprodukowano pończochy bez szwów, które ku wielkiemu zaskoczeniu, nie cieszyły się zbyt wielkim powodzeniem. Przecież szwy przepięknie wysmuklają, wyszczuplają nogę i nadają odrobiny seksapilu.

1953 musująca Gerhard  Cyd Charisse 1957

10 lat później wymyślono pierwsze rajstopy. I to był strzał w dziesiątkę - idealnie nadawały się do noszenia z minispódniczką! Automatycznie pończochy trafiły na dno szuflady...

Pokaz mody Twiggy  mini

Dopiero lata 80-te przyniosły powtórny zachwyt pończochami. Dużym zainteresowaniem zaczęły się cieszyć pończochy samonośne, które nie potrzebują pasa bieliźnianego.

Dziś możemy cieszyć się modelami praktycznymi lub bardzo kobiecymi, od delikatnych odcieni beżu, przez intensywne kolory, aż do czerni, gładkimi lub wzorzystymi (nie wyłączając kabaretek), ze szwem lub bez szwu.

wspolczesne  wspolczesne1

To jakie wybierzemy, w dużej mierze będzie zależeć od okazji, od naszego temperamentu i od figury. Pamiętajmy, że przy masywnych łydkach sprawdzą się ciemne, wyraziste kolory.