Jak Cię widzą tak Cię piszą. A jak Cię słyszą to…?

Warto zadać sobie to pytanie: jaki wizerunek budujesz wypowiadanymi słowami?

 

Jak Cię widzą tak Cię piszą. A jak Cię słyszą to…?

Warto zadać sobie to pytanie: jaki wizerunek budujesz wypowiadanymi słowami?

 

Rozumiem, że w życiu każdego przychodzi taka chwila, że aż chce się przywołać, jakże polską, „pannę lekkich obyczajów”. Co jednak, jeśli ona i jej świta na stałe zagoszczą w słowniku?

Zastanawiałeś się, jak jest to odbierane?

 

Na pewno przeklinanie nie dodaje powagi ani autorytetu. Świadczy raczej o słabości charakteru, niedojrzałości lub próbie zamaskowania kompleksów. Dlaczego?

Rynsztokowe słownictwo to objaw niepanowania nad emocjami lub bezmyślne uleganie modzie: „Przecież wszyscy tak mówią, co w tym złego?”.

A teraz przypomnij sobie polski stand up. Ile razy, poziom humoru i wykonania nie byłby zły, tylko: „Po co tyle przeklinania? Nie można już dziś nic ciekawego powiedzieć bez wulgaryzmów?!”. Brzmi znajomo? To teraz już wiesz, jak osoba soczyście przeklinająca wygląda z boku.

Jeśli jesteś kobietą, przeklinanie może być odebrane jako chęć dorównania mężczyznom. A przecież (także w biznesie) NIE O TO CHODZI! Kobiety i mężczyźni są zwyczajnie różni: inaczej się ubierają, w innym stylu prowadzą swoje przedsiębiorstwa, w inny sposób rozwiązują problemy, inaczej ulegają emocjom. Inaczej, nie lepiej czy gorzej. Nie ma potrzeby kopiować (i to słabych) zachowań utożsamianych z mężczyznami.

W biznesie, samokontrola jest sygnałem, że jesteśmy kontrahenetem godnym zaufania. Niekontrolowanie języka, to brak samokontroli.

 

Poza tym pamiętaj: przekleństwa często wywołują u innych odrazę, lęk a nawet agresję. A przecież osoba z klasą dba o to, żeby inne osoby czuły się przy niej komfortowo.

Osoba dojrzała emocjonalnie potrafi: zwrócić uwagę, skrytykować czy pochwalić bez używania wulgaryzmów – wulgaryzmy to droga na skróty.

Trzeba oczytania, wyobraźni i kultury aby zwykłą „k…wę” zmienić w ciąg słów, o podobnym ładunku emocjonalnym. Zapewniam jednak, efekt jest wart włożonego wysiłku i pracy.

Powodzenia!

 

 

Foto: http://floresserena.tumblr.com/image/57203301537