Osobiście męczy mnie fakt, że współczesny Dress Code dość rygorystycznie podchodzi do czerwieni na paznokciach. Uznaje, że poprawne są kolory imitujące naturalną płytkę paznokcia, stonowane, nie rzucające się w oczy…

Osobiście męczy mnie fakt, że współczesny Dress Code dość rygorystycznie podchodzi do czerwieni na paznokciach. Uznaje, że poprawne są kolory imitujące naturalną płytkę paznokcia, stonowane, nie rzucające się w oczy…

Poprawność poprawnością, a co z ekspresją? Czy „krwiste pazury” pozostaje nam rezerwować tylko na wieczór?

czerw oaz

Dlatego postanowiłam przyjrzeć się początkom. Kto właściwie wymyślił malowanie paznokci, na jaki kolor i dlaczego?

Ha, czy zgadniesz jaki był pierwszy kolor na paznokciach? Tak, tak, pierwsze (o których wiadomo) malowane paznokcie miały kolor… czerwony!

Już Nefretete, królowa Egiptu, rozkochała się właśnie w tym kolorze.

Czerwień na równi z czernią rządziła także w starożytnych Chinach.

 

Chiny

 

Na malowidłach kreteńskich i Sri Lanki też znajdziemy czerwień na rękach i paznokciach.

Malowidło kultury kreteńskiej (minojskiej)Malowidło kultury kreteńskiej (minojskiej)

 

Starożytne malowidło z jaskinie w Sri Lance.
starożytne malowidło z jaskini  w Sri Lance

 

 

Kolor kolorem, ale czy zastanawiałeś się kiedyś czytelniku, skąd w ogóle pomysł na malowanie paznokci?

Otóż, przy dawnej technice barwienia paznokci, niemożliwym było utrzymanie na nich koloru, przy jednoczesnym zajmowaniu się czynnościami związanymi z dniem codziennym czy pracą.

Dlatego malowanie paznokci miało na celu podkreślenie statusu społecznego i zaznaczenie, że takie osoby nie muszą parać się pracą fizyczną. Poza tym, do barwienia wykorzystywano hennę, która ma działanie pielęgnacyjne i lecznicze.

Po czasach starożytnych długo długo nic (przynajmniej ja nie znalazłam takich wzmianek). Dopiero czasy nowożytne (a dokładnie lata 20. naszego wieku) zaskoczyły nas feerią barw. Co prawda nietrwałych, ale to tylko kwestia techniki i czasu. Brały w tym udział także lakiery samochodowe ;) aby w 1932 roku powstała pierwsza gładko rozprowadzająca się substancja, bazującą na nierozpuszczalnych w wodzie pigmentach.

A dokonali tego bracia Revson wraz z chemikiem Charlesem Lachmannem (stąd „l” w nazwie REVLON).

 

revlon plakat plakat

 

I to za sprawą tych przemiłych panów, nastała moda na malowanie ust i paznokci w tym samym kolorze. Zapewne podykotowana chęcią szybszego zwiększenia zysku (przecież lepiej sprzedać „komplet” zamiast pojedynczych sztuk). Jednak weszła na dość długo do kanonów elegancji i przestała obowiązywać dopiero niedawno.

Gwiazdy wielkiego ekranu pokochały nową modę.

Marlena Dietrich zapoczątkowała modę na księżycowy manicure, w którym księżyc (jaśniejsza półokrągła część paznokcia wystająca spod skóry) oraz biała końcówka, nie były pokrywane lakierem z obawy, że paznokieć może się „udusić”.

 

 Marlene-Dietrich-1932 94-marlene-dietrich

Dopiero parę lat później udowodniono, że obawy są bezpodstawne i zaczęto malować całe płytki paznokcia.

 

jean harlow

Jean Harlow

 

Jest tu i akcent polski. Pierwszą kobietą, która pomalowała paznokcie u stóp (na czerwono!), była Pola Negri i wywołała tym niemały skandal (podobno parę osób miało krzyknąć, że stopy jej krwawią).

pola negri

 

Podsumowując, malowanie paznokci wywodzi się z kręgów arystokratycznych i gwiazd show biznesu, jednoznacznie łączy się ze splendorem, władzą, sławą, bogactwem…

Jeśli dać wiarę koncepcji, że aby przyciągnąć to co chcemy, musimy zachowywać się tak, jakbyśmy już to mieli – to ja osobiście ponaginam zasady Dress Code i daję się zawładnąć zdecydowanym kolorom.

A Ty?